MERCEDESMANBMCNEOPLANDAFSETRATEMSAOTOKAR
 

 İŞ MAKİNALARITRAKTORTOYSTRUCK'SMOTORSIKLET       KAMYON

 

ANASAYFA               

CONSEPT

 

 

 

      

OTOKAR 'ın yeni otobüsü ULYSO Avrupa'da tanıtıldı.
Koç Topluluk şirketlerinden Otokar, otobüs endüstrisinin en büyük buluşma noktalarından Busworld Europe Fuarı'nda yeni otobüsü ULYSO'nun lansmanını yaptı.

Şirket açıklamasına göre, Belçika'da düzenlenen ve otobüs endüstrisinin en büyük etkinliklerinden olan Busworld Europe (Krotrijk) 2017'de yer alan Otokar, bu yıl 33 ülkeden 350 katılımcının yer aldığı organizasyona 5 aracıyla katıldı.

Başta Avrupa olmak üzere 40'tan fazla ülkede otobüsleri kullanılan Otokar, sektörden gelen talep üzerine geliştirdiği ULYSO'nun Avrupa lansmanını da Busworld'de gerçekleştirdi.otokar otobüs modelleri
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Busworld'de Otokar standında yapılan basın toplantısında yaptığı konuşmada, 10 metre sınıfındaki ilk araçları olan DORUK T'nin pazara sunulduğu ilk günden itibaren şehirlerarası ve turizm taşımacılığının en gözde araçlarından biri olmayı başardığını belirtti.

Taşıma şirketlerinin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda DORUK T'yi yenilediklerini hatırlatan Görgüç, önceki aylarda Türkiye pazarına sundukları yeni DORUK T'yi, şimdi ULYSO T ismiyle Avrupa pazarının beğenisine sunduklarını dile getirdi. Görgüç, şunları kaydetti: "Daha yüksek konfor, yüksek taşıma kapasitesi ve optimum işletme maliyetleri sağlayacak şekilde geliştirilen otobüsümüz yeni DORUK T, hem Avrupa'da hem de Türkiye'de yolcu memnuniyetini artıracak.

Yılın 8 ayında otobüs pazarı Türkiye, İngiltere, İrlanda ve Fransa gibi ülkelerde önemli ölçüde daralırken; Almanya, İspanya ve İtalya'da büyüdü. Türkiye'de daralan iç pazarın etkisiyle Türk otobüs üreticileri ihracat çalışmalarını hızlandırdı. Son 4 yılda Türkiye'nin otobüs ihracatı yüzde 39 arttı. 2017'nin 8 ayında ise yüzde 8'lik artış yaşandı."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                            TÜRKİYE'DE OTOBÜSLERİN YAYGINLAŞMASI

        1871 yılından itibaren çalışan Tramvay İşletmesine destek olmak amacıyla dersaadet Tramvay Şirketi`ne 4 adet otobüs çalıştırma izni verilmiştir, ilk otobüs 1926 yılında çalışmaya başladı. 1928 yılında tramvay arabalığı olarak kullanılan Bağlarbaşı Deposu garaj haline getirildi.1930 yılında toplu ulaşım hizmetlerinde 4 tane Renault Scemia marka otobüs Beyazıt-Karaköy arasında çalışmaya başladı. Şirketin İETT` ye devri sırasında 3 adet otobüsü vardı. 1942 yılında 23 adet White marka otobüs sipariş edilmiş ancak bunlardan 9 adedi teslim alınmış olup, bu tarihte 3 adet Scania marka otobüs hurdaya ayrılmıştır. Aynı yılın sonlarında Ticaret Ofisi tarafından, İsveç`ten 25 adet Scania-Vabis marka benzinli kamyon ithal edilerek İETT` ye tahsis edilmiştir. 3 Nisan 1943 tarihinde, kamyondan bozma 15 otobüs, 1944 yılında ise 5 adet Scania-Vabis otobüs alınmasıyla birlikte 29 adetlik bir filo oluşturulmuştur. Bu filo 17 Ekim 1946 yılında Ankara Belediyesi otobüs deposunda çıkan yangında yanan otobüslerin yerine Ankara`ya gönderilmiştir.

Kısa bir süre sonra Belediyenin girişimi ile 12 adet Tvvin Couch, 2 adet Chevrolet, l adet Fargo marka olmak üzere 16 otobüslük filo 1955 yılına kadar hizmet vermiştir. 1960 yılına kadar Skoda, Bussing ve Magirus gibi çeşitli markalarda otobüs alımları sürmüş ve filo sayısı 525 olmuştur.1968 ve 1969 yıllarında toplam 300 adet Leyland otobüs satın alınmış, 1979-1980 yıllarında Mercedes-Benz, Magirus ve İkarus otobüsler satın alınarak toplam 495 otobüs ile 1983-1984 yıllarında MAN markalı otobüsler işletmeye verilmiştir. 1997 yılında Euro 2 standartlarında MERCEDES otobüslerin alımına başlanmasıyla 2001 yılı sonu itibariyle 2580 otobüslük filoya ulaşılmıştır. İlerleyen yıllarda ilk çift katlı otobüsler filoya katılmış, Metrobüs hattının devreye girmesiyle çift körüklü uzun otobüsler alınmıştır. Son olarak 2013 yılında, filo yaşını 5'in altına düşürmek amacıyla 1705 yeni otobüsün alımı gerçekleştirilerek hizmete sunulmuştur